EMİN ÖZTAŞ KADIKÖY HÂKİMİ BÜYÜKKARAPINAR YAYLASINDA

EMİN ÖZTAŞ KADIKÖY HÂKİMİ BÜYÜKKARAPINAR YAYLASINDA

Bakmayınız Kadıköy Hâkimi dediğime, bundan yaklaşık üç ay öncesi öyleydi. Şimdi yeni yapılan ve bütün Anadolu Yakası mahkemelerinin toplandığı adliye olan  Kartal  Anadolu Yakası Adliyesi’nde en kıdemli yargıç, bizim Mehmet Emin ÖZTAŞ. Mesleğinin zirvesinde, mütevazı kişiliği, adil davranışı, derin bilgisi ona çevresindeki insanlar tarafından bir saygı ve sevgi hayranlık uyandırdığını biliyoruz.

Geçenlerde  Erdemli’ye gitti. Erdemli’ye gitmişken bir de köyüme uğrayayım anamı ve babamı ziyaret edeyim diyerek 16 Nisan 2013 ‘te köyümüz Büyükkarapınar’a uğrar. Babası Yusufağa ve annesi Arzu Hanım’ın yanında iki gün kalabilir.

Emin Bey, içimizde köyü en iyi tanıyan ve onu hücrelerine kadar yaşayan bir aydın kişimizdir.  Köye gidince bağı bahçeyi dağı bayırı gezer dolaşır ne var ne yok diye…  İstanbul’a gelince de vakti olduğu ölçüde yakın çevresine, dostlarına görsellerle köyü anlatır. Köy onun için bir yaşam kaynağıdır.

Bu gidişinde o kısacık iki gün içinde, bir fırsatını bulur Şambağı’ndan Ferizyeri’ne oradan da Yıkık’a çıkar. Yıkıkkaya  mevkii  bizim köyde baharın  en erken geldiği yerdir. Nergisleri görmek ve toplamak için oraya gitmiştir, oradan Büyük Seki’ye tırmanır. Seki’den bol bol köyün resimlerini çeker. Eski’den Büyükseki’de tam tepede Bal Mustafa’nın bağı vardı. Şimdi yok olmuş. Oradan Akaçburun’a çıkar çağıl çağıl çağlayan ve coşan deredeki gürül gürül akan suyu görecektir ama göremez, bu yıl derelerde sular az. Ama değişik çiçekleri ve laleleri toplar. Elindeki fotoğraf makinesi ile Akçaburun’dan köyün görünen kısmının fotoğraflarını çeker. Emin Bey ertesi günü Tepebaşı, Elmayurdu yaylasından bizim yaylaya çıkar. Elmayurdu Yaylası’nda Büyükmuğar ( Büyük Pınar)’ın resmini çeker. Yaylada aradığını bulamaz. Çünkü daha erkendir, aradığı çiçekleri bulması için Mayıs 15’ten sonra orda olması gerekir. Yayla ile köy arasında 400 m civarında yükselti farkı vardır. Şöyle bir dolaşır Kalayçayırı’nı filan ama o taptaze aradığı özleri, sümbülleri ve topalak çiçeklerini göremez ama  ardıcın, ladinin kokusunu bol bol teneffüs eder.Tuzluk’ta bahçesi ve sığır damı olan  Eski Muhtar Ali Sezer’e uğrar. Çayını içer dinlenir ve köye döner. Bir hafta sonra çekmiş olduğu bu resimleri benimle paylaşır. Ben de sizlerle paylaşmak için bu resimleri Emin Bey’den rica ettim. İşte 16-17 Nisan 2013 gününde Emin Bey’in köyümüzden çektiği fotoğraflar. Bu resimleri siteye aktaran Ali Korkmaz  Bey’e teşekkürler.

26.04.2013. Hasan ŞİMŞEK