İŞTE TARİH, İŞTE YAYLA; BÜYÜK KARAPINAR YAYLASI

İŞTE TARİH, İŞTE YAYLA; BÜYÜK KARAPINAR YAYLASI

Bu yazdıklarım bir hayal ürünü değil, bizzat yaşadığım olaylar. Ermenek Selçuklu Otele geldiniz. Birinci gün kent ve Baraj ve Zeyve tarafları, ikinci günü Tekeçatı civarı,  ya üçüncü günü ne yapacaksınız. Otelde ve kentte pinekleyecek bir durumda değiliz. Size bir günlük güzel bir gezi programı yapalım. Otelinizden ya da kaldığınız mekândan saat 10.00’da arabanızla çıkınız. Tepebaşı  Yolçatı’nda  yani Akmanlar Petrolün oradan Tepebaşı tarafına sapınız. Köyü geçtikten sonra yukarı tırmanırken keskin bir viraja rastlaycaksınız, bu virajın şimdiki adı Muhsin Gündüz virajıdır. Muhsin Gündüz (Aczmendi lideri ) Ermenek hapishanesine giderken burada kaza yapmış, çok keskin ve ölümcül bir virajdır.  O nedenle adı Muhsin Gündüz virajı olarak kalmış. Virajdan 4,5-5 km yukarıda Tepebaşı Yaylası’na varırsınız.  Yukarı bakınca orada boylu boyunca uzanan bir sırt görürsünüz. Oraya Uğurlu Köristan’ı denir. Sırta varmadan Tepebaşı Yaylası’ndan sağa toprak yoldan sapınca, Bizans İmparator Zenon’un  ( köyünün ) Yaylası’ndan ( Elmayurdu )geçerek Büyükkarapınar Yaylası sınırlarına girersiniz. Bundan 40-50 yıl önce çorak verimsiz, hiçbir toprak değeri olmayan Tuzluk denilen bu yerde elma, kiraz ve kaysı bahçeleri var. Tatlı bir yorgunlukla eski Muhtar Ali Sezer’in konuğu ol. Şöyle etrafını bir kolaçan et, ne var ne yok diye, Ağustos 15’te orada kiraz, kayısı bulup ağacın dalından koparıp yiyebileceksin. Muhtar Ali ve eşi ile konuş, Azizi Sokrates kilisesi ziyaretinden dönüşte ne ikram edebileceklerini. Kilise kalıntısına Muhtar Ali ile birlikte gidiniz. Oradan ve Karapınar Yaylası’nın her yerinden Başyayla, Üzümlü, Katranlı, Yukarı ve Aşağı İzvit, Güneyyurt, Cenne, Boyalık ve Ermenek’i çeşitli yönleriyle görebilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekiniz. Aç kalırız diye korkmayın önceden konuşmuş olduğunuz Muhtar Ali’nin eşi size güzel taze tereyağlı çörek, ayran ikram edecektir. İsterseniz taze peynir, kuru keş, tereyağı ve diğer komşulardan mevsim uygun olursa yayla balı satın alabilirsiniz. Mevsimi uygun düşerse kaysı, kiraz ve elma da var.

Burada her ayın kendine göre bir güzelliği var, Nisan Mayıs ayında yaylaya özgü çiçekler, kuşlar, Temmuz ve Ağustos aylarında kiraz, kayısı,  eylül ayında da domates, mısır, patates, fasulye bulmak mümkündür. Yaylanın o çelimsiz, çirkin görünümlü patatesini mevsiminde giderseniz bir deneyiniz.

Yazın Büyükkarapınar Yaylası’ndan harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunların bir kısmını www. Hasan  Şimşek.com.tr. de görebilirsiniz. Muhtar Ali Sezer’den peynir, yoğurt, tereyağı ve diğer komşulardan bal ve mevsimine göre özellikle  Ağustosta kayısı ve kiraz alıp evinize götürebilirsiniz. 40-50 yıl önceki Yayla yaşantılarını Ali Sezer ve diğer komşular özelikle Paşalı ve Muhtar Hüseyin sizlere anlatacaktır. Bunların üçü de köyde muhtarlık yaptılar ve yayla evleri  var. Sorumluluk bilincinde olan insanlar.

Varlığı bilinip de bir türlü bulanamayan Aziz Sokrates Kilisesi’nin öyküsü Köyüm Büyükkarapınar kitabında uzun uzun yazdık.  Bundan yüz elli yıl öncesi bu kiliseye bizimkiler Sarı Kilise derlermiş. Böyle olduğunu tarla alım satım senetlerinden buldum. O eski  yollardaki taş döşemeler hep İmparator Zenon ( 450-476 )   zamanında döşenip  yapılmış. Ermenek dahil ( Dekapolis- On kent ) on kente İmparator olduğu dönemde çok hizmet vermiş. İmparatorluğun imkanlarını burası için kullanmış, kullanmış ama o devrilince yerine gelenler bu yöreyi cezalandırmış. Daha sonra Fatih Dönemi’nde olduğu gibi. Demek ki tarih tekerrür etmiş.

Çok önemli bir hatırlatma Azizi Sokrates Kilisesi’nin bulunmasına vesile olan su yolu öyküsünün ve suyun kaynağı olan Beypınarı’ndan mutlaka su içiniz. Gerekirse yedek de yanınıza oradan su alabilirsiniz.

Bizans İmpartoru Zenon’un köyünün yaylasında oksijeni bol, yeşili bol, tarihi ve obaları bol bir nostalji yaşayıp akşamüstü Uğurlu Köristanı’nı da gezip Ermenek’e döneceksiniz. Ermenek’ten Yayla 40 km’dir. Buradan Yörüklerin göç yollarını da görmeniz mümkündür. Siz bu geziye hazır olduğunuz zaman Selçuklu Otel’in güler yüzlü müdürü Ata Gür yol ve organizasyon konusunda size yardımcı olacaktır.

23.10.2013

Hasan ŞİMŞEK