YAVUZ YALÇIN

Yavuz YALÇIN Emekli Eğitim Müfettişi - Tekirdağ

Hasan Şimşek’i 1988 yılında Eminönü Cevri Kalfa İlkokulu’nda tanıdım. 5.sınıfları okutuyordu. Sınıfa teftiş amacıyla girmiştim. Öğrenciler; milletvekili seçimlerini, TBMM’nin oluşumunu, Cumhurbaşkanı seçimini, başbakanın atanmasını, bakanlar kurulunun oluşmasını bir proje çalışması şeklinde sunuyorlardı. 40 kişilik sınıfın tümü bu projede rol alıyor, sunuma etkin olarak katılıyordu. Sınıfta tam bir demokrasi şöleni vardı. Hasan Şimşek bir köşede oturmuş öğrencilerini sadece izliyordu. Ben de izlemeye başladım. Büyülenmiştim. Bir sınıf bir konuyu öğretmen yönlendirmesi olmadan ancak bu kadar başarılı işleyebilirdi. Zil çaldıktan sonra kendisini içtenlikle kutladım.

         Okuldan çıkarken “Böyle başarılı bir öğretmen gelecekte çok daha büyük, başka başarılara da imza atabilir” diye yorum yapıyordum müfettiş arkadaşlarıma..

         Sonraki yıllarda uzaktan izlediğim Hasan Şimşek’in birçok ders kitabına imza attığını gördüm. Yazdığı bu kitaplarla Türk Milli Eğitimine büyük hizmetlerde bulunmuştur Hasan Şimşek.

         Öğretmen ve yazar olarak Milli Eğitime  bu hizmetlerinden sonra “Doğup büyüdüğüm, içinden çıktığım toprakları, bu toprakların insanlarını, tarihini, kültürünü anlatayım; ‘Memleketim’e bir hizmetim de bu olsun” diye düşünmüş olsa gerek ki “KÖYÜM BÜYÜKKARAPINAR”ı yazmış.

         Öyle bir yazmış, öyle bir emek harcamış ki; Hasan Şimşek’in yaşam öyküsünün film kareleri içinde Büyükkarapınar’ın kültürünü, dilini, insanlarını, mekanlarını, tarih ve coğrafyasını da izliyorsunuz.

         İncelediği tarihsel belgelerin, yaptığı arşiv taramaların, dinlediği sözlü tarih anlatıcıların arasına kendi anılarını, yaşantılarını da ekleyince ortaya görkemli bir otobiyografik eser çıkmış.

         Son 40 – 50 yılın değişim rüzgarlarını, kendi yaşantısının fırtınalarıyla özdeşleştirerek, yöresinin tarihinden Türkiye Tarihinin sosyo – ekonomik özetini çıkarmış. Bu alanda örnek, özgün bir kitap olmuş.

         Eline, beynine sağlık Hasan Şimşek.

         Karaman, Başyayla, Büyükkarapınar yöresinde yaşayan insanlar bu hizmetinden dolayı Şimşek’e saygı duyacaklardır.

                 Yavuz YALÇIN

         Emekli Eğitim Müfettişi - Tekirdağ