YUSUF ÖZTAŞ

YUSUF ÖZTAŞ

( 1933- 2015 )

Yusuf OZTAS , Değerli insan , melek yűzlű , merhametli , iyi insan , değerli babamız , kayinpederim seni kaybettik( 6 gűn once) ama hep yűreğimizde olacaksin.Ruhun şad olsun .Nur içinde yat inşallah.

 

Bilinen adı ile Yusufağa, lakabı öyle, köyde öyle bilinir. Ağa filan değil, bizim köyde sadece büyük ağabeylere “ ağa “ denir.  O sade, efendi, sessiz ve yumuşak, kimseyi incitmeyen, üzmeyen insan ilişkileri çok iyi bir büyüğümüzdü. İdeal bir T.C. vatandaşı idi demek daha doğru olur sanırım. 21 Mart 2015 Cumartesi günü İzmir’de kızı Sultan’ın yanında 84 yaşında vefat etti. Cenazesi köyümüz Büyükkarapınar’a getirilerek aile mezarlığına defnedildi. Geçen yıl eşi Arzu Hanım’ı kaybetmişti. Çocuklarının yanında yaşamının son senelerini geçirdi.

Buraya kadar yazdıklarımız sıradan şeyler, onu bu sayfalara aktarmamıza neden olan özelliği var. Kendisi büyük ama çok büyük bir eğitim emekçisi idi. On lira takayyüt ( emekli ) maaşı bile yoktu. İzmir’de tarım işçiliği yaparak, büyük özveriler sonucu çocuklarını okuttu.

Bildiğimiz kadarı ile erken evlenmişti. Büyükten küçüğe doğru Mehmet Emin, Hediye,Haydar, Sultan, Emel ve Kürşat adında üç erkek, üç kız evladına sahip muhterem bir kişi idi. Mehmet Emin, Ermenek Ortaokulu ve Akşehir Öğretmen Okul Mezunu, dışarıdan sınavlara girerek Ankara Hukuku Fakültesini bitirdi. Kendisi ve kardeşlerinin eğitim giderleri nedeni ile iyi bir öğrencilik hayatı sürdüğü söylenemez. Öğretmen olunca zaten babasına binen mali yükün büyük bir kısmını da doğal olarak üzerine aldı. Kısa bir dönem ticaret liselerinde öğretmenlik yaptıktan sonra hâkimlik mesleğine geçti. Anadolu’nun doğusunda batısında uzun yıllar çalıştıktan sonra İstanbul’a geldi. Beykoz ve Kadıköy adliyelerinde çalıştıktan sonra adliyelerin birleşmeleri sonucunda İstanbul Anadolu Yakası Adliyesi’nde Ticaret Mahkemesi Başkanı olarak hâkimlik yapıyor.  Ayrıca Kadıköy İlçesinin Seçim Kurulu Başkanlığı görevini de yapıyor. Kız kardeşi Hediye Erdemli’de yaşar, ev hanımı. Üçüncü sıradaki Haydar’ın şu anki kimliği Konya Necmettin  Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde profesör. Eşi de Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde çok iyi bir kariyere sahip  olan Doçent Fulya Öztaş’tır.Sultan İzmir’de oturur. Evhanımı. Emel ve Kürşat  öğretmen. Hepsi vatana millete hizmet eden Yusufağa ve Arzu Hanım’ın hayırlı evlatları.

Öyle inanıyorum ki Yusufağa gönül rahatlığı içinde köyünde mezarında yatıyor. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Rahat uyu Yusufağa!

2015 / Hasan ŞİMŞEK